پروتز دندان

هزینه اوردنچر

چه تفاوتی بین اوردنچر و دندان مصنوعی وجود دارد؟ اوردنچر چیست؟ آیا از هزینه اوردنچر در سال ۱۴۰۲ آگاهی دارید؟ آیا از مزایای اوردنچر اطلاعاتی دارید؟ با انواع اوردنچر آشنا هستید؟ ما در این مقاله قصد داریم در مورد مزایا، معایب، انواع و هزینه های اوردنچر باهم بحث کنیم. پس پیشنهاد میکنیم که تا ادامه مقاله با ما همراه باشید.

اوردنچر چیست؟

اوردنچر یکی از شیوه های نوین در دندان پزشکی بشمار می آید،  که در حقیقت همان پروتز های بی حرکت و ثابت هستند. اوردنچر ها، همان دندان کامل و تام می باشند که بر پایه ایمپلنت بوده و درون دهان فرد بیمار قرار می گیرند. پایه های مربوطه می توانند دندان های خود فرد باشند یا پایه ایمپلنتی که، متخصص در قسمت پایینی یا بالایی فک بیمار قرار می دهد.

پزشک، پروتز مناسب با شکل و ظاهر دندان های شخص بیمار را ساخته و آن ها را بر پایه ایمپلنت در جایگاه خود قرار می دهد. با توجه به اینکه اوردنچر، انواع مختلفی دارد، اما بیشتر مردم با آن آشنایی ندارند،  بنابراین ما تصمیم گرفتیم در این قسمت بصورت کامل در مورد انواع آن اطلاعاتی ارائه دهیم.

انواع اوردنچر

در حالت کلی اوردنچر چند نوع دارد؟ ویژگی گونه های اوردنچر چگونه است؟ امروزه در علم پزشکی شیوه های گوناگونی برای اصلاح دندان های آسیب دیده موجود است، که هرکدام از این شیوه ها، ویژگی ها و شرایط مختص به خود را دارند. فردی که دندان های آسیب دیده دارد، با توجه به شرایط موجود برای لثه و دهان او یکی از روش های ترمیم دندان، توسط پزشک انتخاب می شود.

همانطور که در قسمت های قبلی اشاره کردیم، یکی از شیوه های اوردنچر، بر پایه بافت لثه است که همین مورد نیز به چندین بخش مختلف تقسیم می شود.

هزینه اوردنچر
هزینه اوردنچر

بر پایه بافت لثه

این روش شباهت بسیار زیادی به دندان مصنوعی دارد، به گونه ای که پزشک متخصص، پروتز ها را به طور ثابت و بدون تحرک بر روی لثه قرار می دهند. این کار  باید طوری انجام شود که، هیچ واسطه ای بین پروتز های دندانی و لثه فرد بیمار وجود نداشته باشد. لازم به ذکر است که در این روش، کاشت دندان بر روی ایمپلنت اتفاق می افتد.

بر پایه ایمپلنت

در این گونه اوردنچر، اساس استوار شدن و ساکن شدن دندان ها، همان ایمپلنت است. دندان پزشک، پروتز ها را با  توجه به شرایط بیمار و با استفاده از تاج تلسکوپی، روی ایمپلنت ها که به عنوان پایه هستند، قرار می دهد. تعداد پایه های ایمپلنتی نیز به شرایط و نوع فک بیمار، نیرویی که وارد می شود و غیره بستگی دارد.

معمولا برای انجام این کار، پزشک 2 تا 6 پایه را در انتهای فک بیمار نصب می کند. بعد از نصب کردن پایه ها، پزشک متخصص پروتز ها را از طریق اتصالات روی پایه ها قرار می دهد.

بر پایه ایمپلنت و لثه

اوردنچر بر پایه ایمپلنت و لثه، یکی از انواع کاشت دندان است که در این شیوه برای ثابت نگه داشتن دندان،  از ایمپلنت دندان و لثه کمک گرفته می شود. همچنین از تکیه گاه ها به تعداد کمتری استفاده می شود و 2 مورد آن  نیز در محل دندان های نیش قرار می گیرند.

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)

در این شیوه درمانی، میله ای را به عنوان واسطه برای متصل کردن پایه های ایمپلنتی به هم قرار می دهند تا دندان ها روی آن ها محکم واقع گردد. به این گونه اوردنچر، اوردنچر میله ای نیز گفته می شود.

فرق اوردنچر با ایمپلنت

گاهی ممکن است که افراد در اثر پوسیدگی، 2 یا 3  دندان خود را از دست داده باشند. برای بازسازی این دندان ها و پرکردن جای خالی آن ها، بهتر است از ایمپلنت های دندانی استفاده کنند. ایمپلنت ها استحکام زیادی داشته و می توانند جایگزین مناسبی برای دندان های از بین رفته شما باشند.

گاهی اوقات نیز امکان دارد که افراد بر اثر تصادف یا اتفاقات دیگر، بیشتر دندان های خود را از دست داده باشند، در این مواقع بهتر است از اوردنچر استفاده کنند. چون فرد بیشتر دندان های خود را از دست داده و اگر از ایمپلنت های تکی استفاده کند،  باید هزینه بسیار بیشتری را پرداخت کند. از این رو بهتر است که دندان های باقی مانده خود را کشیده و از اوردنچر استفاده کند.

در رابطه با فرق بین ایمپلنت و اوردنچر، می توان به این قضیه اشاره کرد که ایمپلنت ها برخلاف اوردنچر در استخوان فک قرار می گیرند. اما قبل از اینکه در مورد هزینه اوردنچر در سال ۱۴۰۲ صحبت کنیم، بهتر است که در مورد مزایای آن نیز اطلاعاتی را بدست آوریم.

عکس دندان اوردنچر
عکس دندان اوردنچر

مزایای اوردنچر

از جمله مزایای مهم اوردنچر، می توان به ثابت بودن آن اشاره کرد. ثابت بودن اوردنچر باعث می شود تا شما به راحتی غذا خورده و بدون وجود هیچ گونه مشکلی صحبت کنید. اوردنچر ها برای تمام افراد در تمام سنین مناسب و قابل استفاده هستند. از دیگر مزایا شامل:

  • اوردنچر های ثابت، همانند دندان های واقعی عمل می کنند و همان زیبایی را به لبخند و چهره فرد می بخشند
  • همچنین اوردنچرها هیچ صدمه و آسیبی به لثه فرد وارد نمی کنند.

ممکن است سوالی ذهن شما را درگیر کند، که آیا مزایای اوردنچر برای تمامی افراد یکسان هستند؟ جواب این سوال خیر است. مزایای این کار بسته به شرایط و موقعیت هر فرد قابل تغییر است.


بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان زایگما


مشکلات اوردنچر

هر جراحی با وجود مزایای بسیار، معایبی  نیز به همراه دارد. اوردنچر هم علاوه بر مزایای قابل توجه، دارای مشکلاتی نیز است.

  • در این روش ممکن است که عقب رفتگی لثه و عفونت ایجاد شود. حفظ بهداشت دهان و دندان در این شیوه درمانی، می بایست سختگیرانه تر انجام شود.
  • در اوردنچر امکان دارد، فرد نیاز داشته باشد تا، پروتز ها را در محدوده زمانی معینی عوض کند
  • در روش درمان با اوردنچر، امکان ترمیم و اصلاح چند دندان به صورت همزمان وجود ندارد.

مراحل اوردنچر

مراحل انجام اوردنچر، به وجود یا عدم وجود دندان در دهان فرد و اوضاع استخوان های دهان او بستگی دارد. این عوامل باعث ایجاد تفاوت در درمان فرد بیمار می شوند. علاوه بر این،مراحل اوردنچر معمولا بصورت زیر هستند:

ویزیت بیمار

همانطور که گفتیم، شرایط دندان های فرد در مراحل درمان تاثیر گذار بوده و بررسی این امر با معاینه به وسیله پزشک انجام می گیرد.

جایگذاری ایمپلنت در استخوان فک

این مورد از دیگر روش های اجرای  اوردنچر است. پس از مشخص شدن فک مورد نظر برای انجام اوردنچر، ایمپلنت ها در فک فرد بیمار محکم می شوند. برای مستحکم شدن ایمپلنت ها، به چند هفته زمان نیاز است.

مراحل اوردنچر
مراحل اوردنچر

قالب گیری

طبق نظر پزشک و سفارش بیمار، پروتز قالب گیری می شود و یک پروتز کاملا طبیعی و متناسب با دهان فرد به او تحویل داده می شود.

قرار گیری پروتز

با گذشت چند هفته و مستحکم شدن ایمپلنت ها، محیط دهان بیمار برای قرار گرفتن پروتز آماده می شود.

معاینه های بعد از اتمام اوردنچر

بعد از مرحله قرار دادن پروتز، مراحل اوردنچر به پایان نمی رسند، زیرا فرد باید به طور روزانه یا در زمان های مشخصی توسط پزشک معاینه گردد. این معاینه ها می توانند برای پیشگیری از خطرات و مشکلات احتمالی نیز مفید واقع شوند.

عمر اوردنچر

عمر اوردنچرها به کیفیت آن ها بستگی دارد، که با توجه به این عوامل می توان طول عمر آن ها را بین 18 ماه تا 5 سال دانست. طبق توصیه بهترین متخص ایمپلنت در تهران، اگر فرد برای اصلاح و ترمیم دندان هایش از این روش استفاده کرده باشد، باید هر 18 ماه یکبار اوضاع فرد مورد بررسی قرار گیرد.

اما اگر اوردنچر در فرد کارکرد خوبی داشته باشد، عمر اوردنچر به 5 سال نیز خواهد رسید.


بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان پوسیده


قیمت اوردنچر متکی بر ایمپلنت

قیمت اوردنچر متکی بر ایمپلنت چقدر است؟ اوردنچر متکی ایمپلنت چیست؟ در این روش پایه های ایمپلنتی در دهان فرد جای می گیرند تا پروتز ها بدون حرکت باقی بمانند. با این کار عمل جویدن در فرد بهتر رخ می دهد. تعرفه اوردنچر به نوع ایمپلنت استفاده شده یا انتخاب شده بستگی دارد.

هرچه برند انتخابی از طرف شما، معروف تر و مطرح تر باشد، هزینه بالاتری را باید پرداخت کنید. اما شما می توانید با انتخاب یک ایمپلنت با هزنیه مناسب و کیفیت خوب مبلغ اوردنچر را کم تر کنید.

هزینه اوردنچر فک بالا
هزینه اوردنچر فک بالا

سخن پایانی

در این مقاله ما به طور کلی در مورد اوردنچر، انواع آن، خوبی ها و بدی ها و هزینه اوردنچر در سال 1402 صحبت کردیم. همچنین گفتیم که اوردنچر ها بسیار مناسب تر از دندان مصنوعی های قدیمی هستند، زیرا مانند پروتز های قدیمی متحرک نبوده و به لثه فرد آسیبی وارد نمی کنند. علاوه بر آن از قیمت بسیار به صرفه تری برخوردار هستند.

چنانچه در مورد اودنچر نیاز به مشاوره دارید، می توانید با کارشناسان ما تماس گرفته و سوالات خود را مطرح کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا