جراحی دهان و دنداندندان عقل

هزینه جراحی دندان عقل

آیا از هزینه جراحی دندان عقل در سال ۱۴۰۲ باخبر هستید؟

به نظر شما قیمت جراحی دندان عقل برای کودکان و بزرگسالان در کلینیک دندانپزشکی چقدر است و این هزینه‌ها به چه شکلی محاسبه می‌شوند؟

عوامل بسیار مهمی که در قیمت جراحی دندان عقل تاثیرگذار هستند کدامند؟

غذای مناسب بعد از جراحی دهان و دندان چیست؟

با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی را در این باره کسب کنید.

دندان  عقل

این دندان ها جزو آخرین دندان های آسیاب بزرگ هستند و وقتی رشد می کنند، معمولا شما را با درد زیادی همراه خواهند کرد؛ به همین دلیل بهتر است پس از بروز کوچکترین درد و نشانه ای به دندانپزشک مراجعه کنید، تا با صلاحدید ایشان، دندان عقل شما کشیده و یا جراحی شود.

نوشته های مشابه

در ادامه این مطلب درباره مزیت های رشد دندان عقل، ضروری بودن کشیدن دندان عقل و غیره صحبت می کنیم.

انواع دندان عقل

دندان عقل عموما در طول زندگی افراد برای آنها مشکلی ایجاد نمی‌کند، به  همین دلیل  گاها افراد نیازی به مراجعه جهت جراحی به کلینیک های دندان‌پزشکی ندارند. اما اگر رویش این دندان با مشکلاتی همراه باشد، باید کشیدن آن را در اولویت خود قرار بدهید.

دندان عقل کامل

دندان عقل کامل برای رشد طبیعی خود محدودیت فضایی ندارد و رشد خود را به صورت کامل انجام می‌دهد. این دندان در فک افراد هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی چون در انتهای فک قرار دارد باید به بهداشت آن توجه بیشتری کرد.

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
هزینه جراحی دندان عقل
هزینه جراحی دندان عقل

دندان عقل نهفته

دندان عقل نهفته در دراز مدت و بدون آنکه خود بیمار آگاهی داشته باشد، می‌تواند برای بیمار مشکلات زیادی را ایجاد کند. اگر کشیدن آن را به تعویق انداخته اید ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای شما به همراه داشته باشد.

دندان‌های نهفته کیسه ای آبکی دور خود دارند که می‌توانند با گذشت زمان به تومور یا کیست تبدیل شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که تا سن ۲۵ تا۳۰سالگی نسبت به کشیدن  یا جراحی این دندان‌ها اقدام نمایید. زیرا تأخیر در جراحی  مشکلات فراوانی برای افراد بوجود خواهد آورد.

دندان عقل نیمه نهفته

این دندان ها با تحت فشار قراردادن سایر دندان‌ها با گذشت زمان موجب خراب شدن آن ها می‌شوند. در زمان رویش این دندان ها، درد شدیدی در ناحیه فک احساس می‌شود که توأم با سردرد و سرگیجه شدید است.

عوارض کشیدن دندان عقل پایین

جراحی یا کشیدن دندان عقل  پایین دارای عوارضی است که در ادامه ان ها را ذکر خواهیم کرد:

 • درد و تورم
 •  حفره خشک
 •  ایجاد محدودیت در باز کردن دهان
 • خونریزی بیش از حد
 • بی حس شدن بخشی از فک
 • عفونت لثه
 • باز شدن سینوس‌ها

کشیدن دندان عقل فک بالا یا فک پایین؟

کشیدن دندان عقل در فک بالا راحت‌تر است؛ زیرا استخون  فک بالا از استخوان فک پایین نرم تر بوده و به همین دلیل دندان راحت‌تر کشیده می‌شود. دندان عقل فک بالا به سینوس‌ها نزدیک‌تر است، اما دندان های عقل فک پایین بیشتر در نزدیکی عصب دندان قرار دارد.  اگر دندان عقل روی عصب دندان قرار گرفته باشد، هنگام کشیدن ممکن است بی‌حسی لثه یا گوشه زبان ایجاد شود.

عوارض نکشیدن دندان عقل

عوارض نکشیدن دندان عقل شامل مواردی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد:

 • ایجاد فشار و درد در فک یا دهان فرد
 • ایجاد عفونت در ریشه ایجاد کیست
 • پوسیدگی دندان
 • ایجاد نا منظمی در دندان‌های دیگر
 • پریکرونیت

بیشتر بخوانید : عصب کشی دندان چقدر طول می کشد؟


بعد از کشیدن دندان عقل چه بخوریم؟

بعد از کشیدن دندان عقل رعایت رژیم غذایی مناسب را در اولویت قرارد دهید تا عوارض کشیدن دندان عقل را به حداقل برسد.  یک رژیم غذایی مناسب درد و تورم را کاهش داده و به ترمیم یا بهبود زخم کمک می‌کند.

درادامه به چند مورد از غذاهایی که بعد از کشیدن دندان عقل می‌توان از آن ها استفاده کرد اشاره خواهیم کرد:

سوپ مخلوط

استفاده از سوپ مخلوط مانند: سوپ گوجه فرنگی یا سوپ کدو تنبل یکی از سوپ‌های بسیار مناسب بعد از جراحی دندان عقل  محسوب می‌شود.

در هنگام سرو باید به سرد و ولرم بودن سوپ‌ها توجه کنید؛ زیرا سوپ داغ منجر به تحریک لثه و ایجاد درد شده و تورم را افزایش می دهد. همچنین سوپ مخلوط تمامی مواد مغذی و معدنی فرد را که در ترمیم لثه نیازمند است، تامین می‌کند.

جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد
جراحی دندان عقل چقدر طول میکشد

ماست یونانی

از ماست‌های خامه‌ای شکل بوده که سرشار از پروتئین، مواد معدنی (کلسیم، روی) و ویتامین های مغذی است که  در روند بهبودی بسیار موثر خواهد بود.

پوره سیب زمینی

سیب زمینی نوعی از انواع ریشه‌ای گیاهان است که می‌تواند به گونه‌های مختلفی تهیه شود. پوره سیب زمینی سرشار از کالری و مواد مغذی است که هر دو درترمیم  لثه موثر است. علاوه بر آن انرژی را بعد از جراحی  برای فرد فراهم می‌کند.

تخم مرغ املت

این غذا یکی از غذاهای مناسب برای بعد از جراحی است؛ چرا که سرشار از پروتئین و مواد معدنی و ویتامین‌ها است. استفاده از آن به حالت املت راحت‌تر جویده شده مشکلی در بلع غذا ایجاد نخواهد کرد.

سس سیب

بعد از جراحی فرد نمی‌تواند از مواد سفت استفاده کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از سس سیب استفاده کند. سس سیب بدون پوست یا هسته بوده و کاملاً له شده است. سیب پوست گرفته شده منبع بسیار خوبی از ویتامین‌های  cاست که در بهبود زخم فرد  عامل کمک کننده خواهد بود.

پوره موز

بافت موز بسیار نرم است و به همین دلیل از مصرف آن غافل نشوید. موز دارای مواد مغذی و مواد معدنی شامل منگنز، ویتامین B6  بوده که استفاده از آن به صورت پوره شده می‌تواند ناراحتی فرد را در هنگام جویدن کاهش دهد.


بیشتر بخوانید : هزینه لیفت لثه


رشد دندان عقل چه مزیتی دارد؟

از لحاظ جایگاه دندان های عقل، در بخش عقبی فک  جای گرفته اند و کاربردی در جویدن غذا ندارند؛ برای همین این سوال در ذهن شکل می گیرد که اصلا روییدن دندان عقل چه فایده ای برای ما دارد؟ یکی از کاربرد های دندان های عقل کمک رسانی آن ها به دیگر دندان ها است؛ زیرا در بعضی از مواقع پیش می آید که برخی از دندان های ما به دلایل مختلفی دچار ساییدگی شده و در این شرایط دندان های عقل، نقش کمکی را به عهده می گیرند.

آیا کشیدن دندان عقل الزامی است؟

دندان های عقل معمولا به دلیل بروز درد و التهاب کشیده می شوند. به طور کلی پیشنهاد می شود حتما افراد پس از اطلاع از رشد دندان عقل خود به دندانپزشک مراجعه کنند تا دندان معاینه شود و در صورت ضرورت جراحی شود؛ چرا که اگر دندان عقل به موقع جراحی یا کشیده نشود می تواند موارد زیر را به وجود بیاورد:

 • پوسیدگی دیگر دندان ها
 • ایجاد تومور
 • ایجاد کیست
 • بروز عفونت لثه

هزینه کشیدن دندان در درمانگاه دولتی

هزینه کشیدن دندان در درمانگاه دولتی به عوامل زیادی بستگی دارد مانند:

 • ناهنجاری‌های دندان فرد
 • نوع جراحی دندان

به همین علت نمی‌توان قیمت مشخصی را برای کشیدن دندان در نظر گرفت.

ایا دندان عقل به صورت طبیعی می افتد ؟

به ندرت پیش می‌آید که دندان عقل به صورت طبیعی بیوفتد. زیرا دندان‌های عقل به استخوان فک چسبیده‌اند. ممکن است افرادی که دچار مشکلاتی در استخوان فک خود شده‌اند، در اطراف دندان عقل احساس لق شدگی داشته باشند.

در این صورت این امکان  وجود دارد که دندان عقل آن ها به صورت طبیعی  بیوفتد. که چنین اتفاقی نادر بوده و احتمال آن نزدیک به صفر است. بنابراین معمولا دندان های عقل توسط پزشک  یا متخصص مربوطه  جراحی می شوند.

عوامل موثر در هزینه جراحی دندان عقل

قبل از اینکه بخواهیم در مورد عوامل تاثیرگذاردر هزینه جراحی دندان عقل در سال ۱۴۰۲صحبت کنیم می‌خواهیم بدانیم که دندان عقل چیست به اخرین  دندان  دائمی  فک که در پشت دندان اسیاب رشد می کند دندان عقل می گویند. معمولا در سن ۱۸ تا ۲۵ سالگی در فرد نمایان می‌شود و به دلیل مشکلاتی که برای فرد ایجاد می‌کند پزشک پیشنهاد می‌کند که فرد  این دندان را بکشد.

زمان کشیدن دندان عقل
زمان کشیدن دندان عقل

در ادامه به عوامل تاثیر گذار در هزینه  جراحی دندان عقل اشاره خواهیم کرد:

تعداد دندان

تعداد دندان عقل در دهان فرد در هزینه جراحی بسیار تاثیر گذار است به گونه ای که هزینه جراحی یک دندان عقل معمولاً با هزینه جراحی چندین دندان عقل متفاوت است.

وضعیت دندان عقل

اگر رشد دندان عقل در فک بالا یا فک پایین با مشکلاتی رو به رو شده یا دچار عفونت شده باشد، پزشک باید مهارت و تخصص کافی جهت جراحی دندان عقل داشته باشد. که در این صورت این نوع جراحی به مراتب از هزینه بالاتری نسبت به دندان عقلی که در وضعیت مناسب و خوبی رشد کرده است برخوردار خواهد بود.

تخصص دندانپزشک

تخصص دندانپزشک می‌تواند  تاثیر بسزایی بر روی هزینه جراحی دندان عقل داشته باشد.  اگر دندان عقل توسط دندانپزشک ماهر جراحی شود به مراتب  دارای هزینه بالاتری نسبت به دندان عقلی است که توسط پزشک کم تجربه جراحی شده است.

سخن پایانی

به طور کلی در متن بالا به عوامل تاثیرگذار در هزینه جراحی دندان عقل در سال  ۱۴۰۲ که شامل موارد زیر است  اشاره کردیم :

 • تعداد دندان عقل
 • وضعیت دندان
 • مهارت متخصص

اگر شما هم به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید می‌توانید با مرکز تخصصی ایمپلنت آپریل تماس بگیرید تا کارشناسان ما به صورت تخصصی شما را راهنمایی کنند.

سوالات متداول

 1.  آیا جراحی و کشیدن دندان عقل با درد زیادی همراه است؟خیر، در صورتی که دندان عقل شما توسط دندانپزشکی متخصص کشیده شود درد آن بسیار کمتر است.
 2. ضرورت کشیدن دندان عقل چیست؟ دندان عقل حتما باید کشیده شود وگرنه می تواند به دندان های دیگر آسیب برساند.
 3.  در چه شرایطی می توان گفت که دندان عقل لازم نیست کشیده شود؟ اگر دندان عقل شما کاملا رشد کرده باشد و در جایگاه مناسبی قرار داشته باشد، با تایید دندانپزشک می توان از کشیدن آن صرف نظر کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا