ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت یک روش بسیار با دوام است که ظاهر دندان ها در این روش بسیار طبیعی است و به زیبایی آنها افزوده می شود و این موارد در کنار موارد دیگری که همگی از مزایای ایمپلنت محسوب می شوند، باعث شده اند تا عده زیادی تمایل به استفاده از این روش داشته باشند.

ایمپلنت دندان جدیدترین و آخرین روشی است که برای ترمیم دندان های از دست رفته و یا آسیب دیده به کار می رود. ایمپلنت از سه بخش مختلف تشکیل می شود که بخش های تشکیل دهنده آن عبارتند از: پایه، روکش و اباتمنت.

پایه ایمپلنت در داخل استخوان قرار داده می شود و به جای ریشه دندان از دست رفته قرار می گیرد. پایه از تیتانیوم ساخته می شود و از سازگاری بسیار بالایی با بدن انسان برخوردار است.

پس از اینکه پایه استحکام خود را به دست آورد و به خوبی با استخوان جوش بخورد، بر روی آن روکش ایمپلنت که ظاهری شبیه به تاج دندان واقعی دارد، قرار می گیرد.

برای نصب روکش بر روی پایه هم از اباتمنت و یا چسب اینمپلنت استفاده می شود که چسب ایمپلنت مایع چسبناکی است که پس از به کار بردن آن هیچ چیز ا اضافی بر روی دندان دیده نمی شود اما اباتمنت به صورت پیچ و مهره است و زمانی که از آن استفاده می شود، قسمت های سیاه رنگ پیچ قابل رویت هستند.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت معمولی متداول ترین روشی است که برای ایمپلنت دندان به کار می رود. مراحل ایمپلنت دندان در این روش به گونه ای است که پس از قرار گرفتن پایه ایمپلنت در استخوان فک، باید مدت زمانی از نصب آن بگذرد تا پزشک قادر به نصب روکش ایمپلنت بر روی آن باشد. در واقع در این روش به مدت زمانی در حدود 4 الی 6 ماه نیاز است تا ثبات و استحام پایه به میزان کافی برسد و روکش بر روی آن نصب شود.

ایمپلنت دیجیتالی با ایمپلنت معمولی متفاوت است زیرا در این روش از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته تری استفاده می شود. دستگاه هایی که در این روش به کار می روند به صورت سه بعدی هستند که تصاویری از داخل استخوان فک را به پزشک نشان می دهند و با این وجود پزشک میتواند محل دقیق قرار گرفتن پایه که باید جراحی شود را تشخیص دهد و فقط همان قسمت را مورد جراحی قرار دهد.

با این وجود جراحت ها و میزان خونریزی در حین جراحی کاهش پیدا می کند و بیمار در شرایط بهتری به ترمیم دندان های خود می پردازد.

با توجه به تجهیزات و مراحل ایمپلنت دندان در روش دیجیتالی می توان گفت که این روش از سرعت عملیات بالاتری برخوردار است و طول درمان ایمپلنت دندان در این روش کمتر می شود.

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)

علاوه بر آن نتیجه حاصل از ایمپلنت دیجیتالی در مقایسه با روش های دیگر جراحی ایمپلنت مناسب تر و دقیق تر است.

نوع دیگری از ایمپلنت بر اساس جراحی نیز وجود دارد که به آن ایمپلنت فوری و یا یک روزه گفته می شود. در ایمپلنت فوری به محض اینکه پایه در استخوان قرار داده می شود، به صورت آنی روکش ایمپلنت نیز بر روی آن قرار می گیرد و شخص مجبور نیست که به مدت چهار تا شش ماه منتظر بماند تا روکش ایمپلنت برای او به کار برده شود، بلکه در همان ابتدا از روکش ایمپلنت استفاده می کند.

اما لازم به ذکر است که در مراحل انجام ایمپلنت دندان در این روش، روکشی که به کار می رود، روکش موقتی نامیده می شود که به صورت موقت مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع روکش موقتی ایمپلنت به صورت آنی پس از نصب پایه بر روی آن قرار داده می شوند و زمانی که شرایط برای نصب روکش دائمی محیا شود، پزشک روکش دائمی را با روکش موقتی جا به جا می کند.

معمولا از این روش برای ترمیم دندان های جلویی که بیشتر در معرض دید قرار دارند، استفاده می شود.

ایمپلنت دندان

نحوه قرار گرفتن پایه در فک

انواع اندواستیل به صورت مستقیم در استخوان قرار داده می شوند و سپس روکش ایمپلمت بر روی آن قرار می  گیرد. این روش در واقع رایج ترین نحوه قرار گیری پایه در استخوان فک است.

در روش ساب پریواستیل به جای اینکه پایه در داخل استخوان قرار بگیرد، بر روی استخوان قرار داده می شود و بخشی از آن از لثه خارج می ماند تا امکان نگه داشتن دندان توسط آن وجود داشته باشد. اصلی ترین تفاوت این روش با روش های دیگر این است که استفاده از ساب پریو استیل در مواقعی انجام می شود که بیمار از استخوان فک کافی، سالم و مقاومی برخوردار نباشد.

با این وجود جراحت ها و میزان خونریزی در حین جراحی کاهش پیدا می کند و بیمار در شرایط بهتری به ترمیم دندان های خود می پردازد.

با توجه به تجهیزات و مراحل ایمپلنت دندان در روش دیجیتالی می توان گفت که این روش از سرعت عملیات بالاتری برخوردار است و طول درمان ایمپلنت دندان در این روش کمتر می شود.

علاوه بر آن نتیجه حاصل از ایمپلنت دیجیتالی در مقایسه با روش های دیگر جراحی ایمپلنت مناسب تر و دقیق تر است.

تفاوت از نظر سایز

ایمپلنت های استاندارد از قطری در حدود سه و نیم الی چهار و دو دهم میلی متر برخوردار هستند و سایز انها استاندارد است.

ایمپلنت های پهن دارای قطر چهار و نیم الی شش میلی متری هستند که معمولا برای ترمیم دندان های آسیاب که در بخش عقبی فک قرار گرفته اند، مورد استفاده قرار می گیرند.

ایمپلنت های مینی نیز از قطر 2 الی سه و نیم میلی متری برخوردارند که کوچک ترین سایز ایمپلنت را دارا هستند و در مواقعی که تراکم استخوانی فک نباشد و یا فضای کافی در ریشه وجود نداشته باشد، مورد استفاده قرار می گیرند.

  • ماندگاری، دوام، کیفیت و طول عمر بسیار زیاد
  • افزودن به زیبایی دندان ها و طرح لبخند
  • ایجاد ظاهر کاملا طبیعی
  • سفید شدن دندان ها
  • عدم ایجاد مزاحمت در زندگی روزمره
  • امکان استفاده از این روش تا پایان عمر
  • و …

ایمپلنت یکی از بهترین روش هایی است که برای ترمیم دندان به کار می رود و عارضه خاصی در این روش وجود ندارد.

عوارض ایمپلنت دندان در واقع فقط از نوع موقتی هستند که به وجود امدن آنها کاملا طبیعی است و مشکلی را ایجاد نمی کند. اما اگر افراد بعد از به کار بردن این روش مراقبت های بعد از آن را رعایت نکنند، با عوارض ایمپلنت دندان مواجه می شوند که این مشکلات عبارتند از:

امکان بروز عفونت:

مصرف سیگار، دخانیات، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، توجه نکردن به دوران نقاهت پس از جراحی و …. می تواند باعث بروز عفونت در دهان شود. اما اگر این موارد به خوبی رعایت شوند، ایمپلنت فاقد هر عارضه ای برای شما خواهد بود.

آسیب دیدن دندان هایی که در مجاورت دندان های ایمپلنت شده قرار گرفته اند:

در میان انواع روش های ایمپلنت، ایمپلنت فوری و یا یک روزه و روکش موقتی که در این روش استفاده می شود، می تواند باعث آسیب دیدن دندان های مجاور شود، زیرا این روکش ها با دقت بسیار کمتری در دهان قرار می گیرند و به میزان زیادی به دندان طبیعی فرد می چسبند و به همین دلیل می توان گفت که عوارض ایمپلنت دندان فوری در مقایسه با سایر روش های ایمپلنت بیشتر است و برای دندان طبیعی در مجاورت دندان روکش شده مضر است.

به همین دلیل پزشکان استفاده از ایمپلنت فوری را فقط برای ترمیم دندان های جلویی که در معرض دید بیشتری هستند، توصیه می کنند.

برای جلوگیری از عوارض ایمپلنت دندان فوری توصیه می کنیم که به دندانپزشکی های تخصصی و مناسب مراجعه کنید و زیر نظر بهترین پزشکان این کار را انجام دهید تا شرایط نصب روکش موقتی ایده آل تر باشد.

مراحل انجام ایمپلنت دندان در هر یک از روش های ذکر شده در فوق متفاوت است اما پایه  و اساس هر یک از این روش ها یکسان هستند و مراحل تقریبا یکسانی برای آنها باید طی شود که این مراحل عبارتند از:

ویزیت بیمار:

اولین مرحله ایمپلنت دندان برای هر بیماری ویزیت شدن توسط پزشک است. بنابراین بیمار و یا متقاضی ایمپلنت باید در ابتدا توسط پزشک معاینه و ویزیت شود تا پزشک تشخیص دهد که این فرد در کل قادر به استفاده از ایمپلنت است و یا خیر.

بررسی وضعیت بیمار پیش از جراحی :

با ویزیت شدن بیمار توسط پزشک وضعیت بیمار توسط پزشک بررسی می شود و از سوابق بیماری های متقاضی ایمپلنت کسب اطلاع می شود. چنانچه از هر نظر بیمار شرایط لازم برای ترمیم دندان با این روش را داشته باشد، جلسه ای برای جراحی ایمپلنت او در نظر گرفته میشود.

آزمایش ها و عکسبرداری های مورد نیاز:

از دیگر مراحل انجام ایمپلنت دندان این است که متقاضی آزمایش ها و عکسبرداری های مورد نیاز را از فک انجام دهد تا وضعیت بخش های داخلی فک و لثه او مشخص شود. آزمایش و عکس باید پیش از جلسه جراحی به پزشک معالج تحویل داده شوند.

طی کردن مراحل جراحی:

با بررسی شدن وضعیت بیمار، سوابق بیماری های او عکس و تصویر به دست آمده در این خصوص پزشک می تواند مراحل جراحی را برای او آغاز کند که البته پیش از آن نیز باید روش جراحی با مشورت بیمار تعیین شود. هر یک از روش های ذکر شده در بخش فوق که به این منظور انتخاب شود، پزشک بر اساس آن جراحی را انجام می دهد.

حال اگر روش دیجیتالی به این منظور انتخاب شود طول درمان ایمپلنت دندان کاهش پیدا می کند اما اگر از روش معمولی استفاده شود، طول درمان افزایش پیدا خواهد کرد.

دوره نقاهت:

یکی از مهم ترین مراحل ایمپلنت دندان که در نتیجه حاصل از آن بسیار موثر است، دوره نقاهت است. در صورتی که بیمار دوره نقاهت را به خوبی طی کند و مراقبت های بعد از ایمپلنت را به خوبی رعایت کند، نتیجه بسیار خوبی از ترمیم دندان های خود دریافت می کند اما در صورت رعایت نکردن این موارد، مشکلاتی برای او همچون عفونت دندان به وجود می آید که شرایط را برای او ناخوشایند می کند.

از این جهت مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان که باید در دوره نقاهت رعایت شوند، از  قبیل زیر خواهند بود:

مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک:

با انجام شدن مراحل جراحی ایمپلنت لازم است تا متقاضیان این روش از داروهای تجویز شده توسط پزشک در زمانبندی مناسب استفاده کنند تا میزان درد و خونریزی از لثه انها تحت مراقبت قرار بگیرد و شرایط بهتری را در دوره نقاهت خود داشته باشند و به سرعت بیشتری بهبودی خود را به دست آورند.

پرهیز از استعمال سیگار و دخانیات:

یکی از مهم ترین و لازم ترین مسائلی که در دوره نقاهت پس از جراحی ایمپلنت باید رعایت شود، پرهیز از مصرف سیگار و دخانیات است؛ زیرا استعمال سیگار و سایر دخانیات باعث می شود که سرعت بهبود یافتن زخم های ایجاد شده در لثه کاهش پیدا کند و احتمال بروز عفونت در لثه افزایش یابد.

پس اگر نمیخواهید با این معضلات بعد از جراحی ایمپلنت رو به رو شوید، حتما مصرف سیگار و دخانیات به مدت حداقل یک هفته و حداکثر دو هفته ترک کنید.  لازم به ذکر است که استعمال سیگار پس از این مدت زمان بر روی خود روکش های ایمپلنت تاثیر می گذارد و باعث می شود که نتیجه حاصل از ایمپلنت موفقیت آمیز نباشد و با سرعت بیشتری روکش ها زیبایی خود را از دست بدهند.

مصرف مواد غذایی آبکی و نرم:

مصرف غذاهای آبکی و نرم مورد دیگری است که از مراقبت های بعد از ایمپلنت محسوب می شود. این مساله باید حداقل تا سه روز بعد از ایمپلنت رعایت شود و غذاهای آبکی و نرم و ولرم مصرف شوند.

زیرا پس از جراحی ترمیم دندان، جراحت های ایجاد شده در لثه تحریک پذیر هستند و مصرف مواد غذایی سفت و یا داغ می تواند باعث تحریک شدن این جراحت ها شود.

استراحت کردن به میزان کافی:

از دیگر مواردی که باید بعد از ایمپلنت رعایت کنید، استراحت کردن به میزان لازم است و بهتر است که حداقل یک روز پس از جراحی را کاملا استراحت کنید. در این دوره هر گونه فعالیت اضافی و تحرک بی جا میتواند باعث افزایش خونریزی شود و مشکلاتی به وجود آورد. اما اگر به میزان کافی استراحت داشته باشید، با سرعت بیشتری بهبودی خود را به دست می آورید.

پرهیز از انجام دادن فعالیت های سنگین:

فعالیت های سنگین مانند: ورزش و یا بلند کردن اجسام سنگین می تواند باعث افزایش خون ریزی شود که باید از انجام این فعالیت ها تا زمانی که جراحت های لثه بهبود پیدا کنند، پرهیز کنید

رعایت الگوی صحیح خواب پس از جراحی:

در دو تا سه روز اول پس از جراحی نیز باید سعی کنید که الگوی صحیح خواب را رعایت کنید به نحوی که سر شما بالاتر از بدن در حین خواب قرار بگیرد که خون ریزی افزایش پیدا نکند.

در غیر این صورت ممکن است که هم خونریزی بیشتر شود و هم با وارد شدن خون به مجاری تنفسی دچار مشکلاتی شوید.

تورم پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان چه قدر طول می کشد؟

از آنجایی که ایمپلنت با یک روش جراحی در دهان قرار داده می شود و یک روش تهاجمی محسوب می گردد، مسلما پس از انجام شدن آن عوارضی همچون متورم شدن لثه برای افراد به وجود می آید که این موضوع کاملا طبیعی است و از عوارض جراحی محسوب می شود.

تورم پس از عمل جراحی کاشت ایمپلنت دندان معمولا دو الی سه ساعت پس از جراحی به وجود می اید و ممکن است که تا دو روز پس از آن باقی بماند. اما لازم به ذکر است که در این خصوص اگر از کمپرس آب یخ استفاده کنید و آن را بر روی لثه قرار دهید، در مدت زمان کوتاه تری میتوانید تورم لثه را برطرف کنید.

از ایمپلنت برای ترمیم تمامی دندان های فک می توان استفاده کرد و دندان های جلویی نیز قابل ترمیم با این روش هستند؛ اما از انجایی که دندان های جلو بیشتر در معرض دید قرار دارند و زیبایی انها اهمیت بیشتری دارد، برای دریافت نتیجه مناسب از ایمپلنت دندان جلو مواردی را رعایت کرد.

به عنوان مثال: بهتر است تا برای ایمپلنت دندان جلو از روش چسبی برای اتصال روکش و پایه ایمپلنت استفاده شود زیرا در این روش هیچ شی اضافی بین دندان ها وجود نخواهد داشت و زیبایی دندان ها تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

اما اگر برای ایمپلنت دندان های جلو از روش اتصال پیچی روکش و پایه استفاده شود، فلز به کار رفته به این منظور قابل رویت خواهد بود و زیبایی دندان ها کاهش پیدا می کند.

ایمپلنت دندان

سوالات متداول

طول درمان ایمپلنت دندان بر اساس روش جراحی متفاوت است. در صورتی که از روش معمولی ایمپلنت استفاده شود، طول درمان را می توان همان مدت زمان 6 ماه در نظر گرفت تا با قرار گرفتن روکش بر روی پایه دوره درمان تکمیل شود.

اما در صورتی که از روش ایمپلنت فوری استفاده شود، طول درمان ایمپلنت دندان کاهش پیدا می کند و در این شرایط لازم است تا فقط جراحت های لثه بهبود پیدا کنند که برای بهبودی آنها نیز به 3 روز تا یک هفته زمان نیاز است.

با توجه به اینکه در روش دیجیتالی نیز جراحت های کمتری ایجاد می شود، طول درمان در این روش در مقایسه با روش معمولی کاهش پیدا می کند.

مدت زمان ایمپلنت دندان یعنی زمانی که برای نصب ایمپلنت در دهان نیاز است هم در روش های مختلف آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال: مدت زمان ایمپلنت دندان در روش معمولی می تواند سه الی چهار ساعت باشد که اگر تعداد دندان ها بیشتر باشند، مدت زمان هم کمی افزایش پیدا می کند.

اما در روش ایمپلنت دیجیتالی مدت زمان ایمپلنت دندان به میزان زیادی کاهش می یابد و در عرض یک الی دو ساعت ممکن است که مراحل ایمپلنت انجام شوند.

در حالت کلی نیز اگر میخواهید بدانید که ایمپلنت دندان چه قدر طول می کشد؟ باید زمانی بین 1 الی 4 ساعت را به صورت کلی در نظر بگیرید.

اگر میخواهید بدانید که طول عمر ایمپلنت دندان و یا کاشت دندان چه قدر است باید اگاه باشید که میزان ماندگاری این روش به موارد مختلفی بستگی دارد.

در واقع اصلی ترین مسائلی که در ماندگاری ایمپلنت دندان تاثیر می گذارند، از قبیل زیر خواهند بود:

برند و کشور سازنده ایمپلنت:

قطعات ایمپلنت به واسطه کشورهای مختلفی در جهان تولید می شوند که هر یک از این کشورها ایمپلنت را توسط شرکت های مختلف و با برند های متفاوتی راهی بازار می کنند.

برند و کشور سازنده ایمپلنت در ماندگاری آن تاثیر مستقیم دارد زیرا برخی از آنها از کیفیت بیشتری برخوردار هستند و برخی دیگر کیفیت پایین تری دارند.

به عنوان مثال: ایمپلنت های امریکایی با کیفیت ترین انواع ایمپلنت در جهان هستند که از دوام زیادی برخوردارند اما از طرف مقابل ایمپلنت هایی که توسط کشور چین و ایران تولید می شوند از بی کیفیت ترین انواع ایمپلنت هستند که ماندگاری آنها نیز کمتر است.

مراقبت های بعد از ایمپلنت و رعایت کردن انها:

مراقبت هایی که باید بعد از ترمیم دندان با این روش انجام شوند نیز از جمله موارد موثر در این رابطه محسوب می شوند. به عنوان مثال: سیگار کشیدن و یا رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان به میزان زیادی از طول عمر ایمپلنت می کاهد.

مهارت متخصص دندانپزشکی :

در رابطه با اینکه دوام ایمپلنت دندان چه قدر است، باید به پزشک معالج نیز اشاره کنیم؛ زیرا هر چه قدر پزشک معالج تخصص و تجربه بیشتری در این زمینه داشته باشد به شکل بهتر و با دقت تری پایه ایمپلنت را در فک قرار می دهد. با این وجود هر چه قدر که پایه با دقت بیشتری در فک قرار گرفته شود و زاویه مناسب تری داشته باشد، طول عمر ایمپلنت نیز افزایش پیدا می کند و از لق شدن، شل شدن و کج شدن روکش بر روی پایه جلوگیری می شود.

زمانی که صحبت از ایملپنت به میان می آید، کسب اطلاع از قیمت ایمپلنت دندان و ویژگی های آن برای متقاضیان این روش به عنوان یک موضوع مهم در نظر گرفته می شود.

قیمت ترمیم دندان با این روش به موارد مختلفی بستگی دارد و برای تمامی کسانی که از این روش استفاده می کنند، مبلغ متفاوتی است زیرا فاکتورهایی که در هزینه این روش تاثیر گذار هستند برای هر کسی متفاوت خواهند بود.

هزینه ایمپلنت دندان بر اساس فاکتورهای موثر در هزینه به دسته بندی های زیر تقسیم می شوند:

نوع ایمپلنت:

ایمپلنت دارای انواع مختلفی است که از نظر نحوه اتصال، سایز، نحوه قرار گیری در فک و … متفاوت است. هر یک از انواع آن نیز قیمت و هزینه مورد نیاز را خواهند داشت. بنابراین هزینه ایمپلنت دندان برای کسی که از روش ساب پریواستیل استفاده می کند با کسی که از روش اندواستیل استفاده می نماید، یکسان نخواهد بود.

برای کسب اطلاع از قیمت انواع ایمپلنت می توانید از طریق تلفن های تماس با دندانپزشکی آپریل ایمپلنت تماس بگیرید و این موارد را از همکاران ما سوال کنید.

ایمپلنت دندان جلو و یا عقب:

قیمت ایمپلنت دندان جلو با دندان های آسیاب که در بخش عقبی فک قرار گرفته اند، متفاوت است زیرا دندان های جلو معمولا سایز کوچک تری دارند و از نظر سایز با دندان های عقب متفاوت هستند.

علاوه بر آن برای اتصال روکش و پایه دندان های جلو با روش ایمپلنت از چسب استفاده می شود که این روش در مقایسه با به کار بردن اباتمنت کم هزینه تر است.

پس با این شرایط قیمت ایمپلنت دندان جلو کمتر از ایمپلنت دندان عقب است.

برند و کشور سازنده ایمپلنت:

از دیگر موارد بسیار موثر در هزینه ایمپلنت دندان، کشور سازنده و برند آن است. در این خصوص ایمپلنت های امریکایی گران قیمت ترین انواع آن هستند و پس از آن ایمپلنت های اروپایی بالاتری قیمت را به خود اختصاص می دهند.

رتبه سوم از نظر قیمت نیز به انواع آسیایی ایمپلنت تعلق پیدا می کند که البته در بین انواع آسیایی ایمپلنت، گروهی از آنها که توسط ژاپن و کره ساخته می شوند، گران قیمت تر هستند.

قیمت ایمپلنت دندان :

قیمت ایمپلنت دندان در سال 1401 برای متقاضیان این روش قابل تعیین نیست زیرا علاوه بر مسائلی که در هزینه ایمپلنت تاثیر می گذارند، مسائلی همچون تورم نیز در هزینه آن موثر هستند.

تورم باعث می شود که قیمت ایمپلنت در هر سال متفاوت باشد و حتی در یک سال چندین مرتبه تغییر پیدا کند.

به همین دلیل تمامی کسانی که قصد داشته باشند تا در سال 1401 به ترمیم دندان های خود با این روش بپردازند، باید حتما یک الی دو روز پیش از انجام این کار استعلام قیمت بگیرند.

مساله دیگری که در قیمت ایمپلنت دندان 1401 موثر است، نرخ دلار و ارز است. همان طور که می دانید قیمت ارز و دلار در کشور ما دائما در حال تغییر است و نوسانات زیادی در آن  وجود دارد.

با توجه به اینکه قطعات ایمپلنت های خارجی باید از کشورهای دیگر تامین شوند، باید در هزینه ایمپلنت دندان 1401 نرخ دلار و ارز را نیز مورد توجه قرار بگیرید.

پس به یاد داشته باشید که هر چه قدر نرخ دلار افزایش پیدا کند، هزینه این روش نیز بیشتر می شود زیرا کسانی که به عنوان وارد کننده این قطعات محسوب می شوند باید هزینه بیشتری را برای وارد کردن آن بپردازند و در نتیجه هزینه تمام شده آن تا زمانی که به دست مصرف کننده برسد، افزایش پیدا خواهد کرد.

پرسش و پاسخ

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

دکمه بازگشت به بالا