اوردنچر

اوردنچر
آنچه می خوانید! ...

اوردنچر چیست و انواع آن چه می باشد؟ تفاوت موجود در میان اوردنچر و ایمپلنت چه می باشد؟ آیا اور دنچر روش مناسبی برای ترمیم دندان است؟ استفاده از اوردنچر چه مزایایی دارد؟

امروزه با پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی صورت گرفته است، روش های مختلفی برای ترمیم دندان به وجود امده اند که یکی از این روش ها اوردنچر است و هنوز عده زیادی از مردم کشور ما با این روش آشنایی و شناخت ندارند.

عده دیگری از افراد نیز آن را با روش ایمپلنت اشتباه می گیرند و تصور می کنند که اور دنچر همان ایمپلنت است. در حالی که تفاوت هایی میان این دو روش وجود دارد و در آپریل ایمپلنت همه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

اوردنچر چیست و انواع آن چه می باشد؟

در تعریف اوردنچر به ساده ترین شکل ممکن می توان گفت که اوردنچر یک ست دندانی کامل و یا پروتز دندان است که بر روی پایه های ایمپلنت دندان نصب می شود.

در زمان های گذشته برای کسانی که تمامی دندان های خود را از دست می دادند، دندان مصنوعی پیشنهاد می شد که این روش همراه با معایبی بود و به عنوان یک روش مناسب شناخته نمی شد. اما امروزه اوردنچر می تواند با برطرف کردن معایب دندان مصنوعی جایگزین مناسبی برای آن باشد.

اوردنچر دارای دو نوع مختلف است که انواع آن عبارتند از

اوردنچر متحرک

اوردنچر از نوع متحرک نوعی پروتز دندانی متحرک است که با استفاده از انها می توان در مواقع لزوم آن را از روی لثه برداشت و یا بر روی لثه قرار داد.

اوردنچر ثابت

اوردنچر های ثابت از این قابلیت برخوردار نیستند و زمانی که بر روی لثه و پایه ایمپلنت قرار می گیرند، فقط خود پزشک میتواند آن را از لثه جدا کند. در واقع این نوع اور دنچر ها از این امکان برخوردار نیستند که در مواقع مورد نظر انها را استفاده کرد و یا از لثه خارج نمود.

آیا اوردنچر روش مناسبی برای ترمیم دندان است؟

اوردنچر برای کسانی که قصد دارند تا تمامی دندان های فک خود را ترمیم کنند روش مناسبی خواهد بود. اما در برخی از مواقع دیگر بر اساس شرایط افراد می توان از روش های دیگری به عنوان بهترین روش برای ترمیم دندان استفاده کرد.

اوردنچر

اوردنچر برای چه کسانی مناسب است؟

استفاده از این روش برای کسانی مناسب است که از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • افرادی که تراکم استخوانی کافی در فک داشته باشند
 • کسانی که از عهده هزینه ایمپلنت بر نمی آیند
 • کسانی که به زیبایی و طبیعی بودن دندان مصنوعی اهمیت زیادی نمی دهند
 • افرادی که میخواهند به صورت ثابت و یا متحرک دندان مصنوعی استفاده کنند

مزایای استفاده از اوردنچر چیست؟

به کار بردن روش اوردنچر را می توان همراه با مزیت هایی به شرح زیر در نظر گرفت:

 • هزینه مناسب و مقرون به صرفه
 • پشتیبانی شدن توسط پایه های ایمپلنت
 • عدم آسیب دیدن لثه
 • عدم بیرون پریدن دندان ها
 • عدم ایجاد مزاحمت در دهان
 • امکان رعایت بهداشت دهان و دندان به راحتی
 • و…

عکس دندان اوردنچر

عکس دندان اوردنچر 1
مورد اول

 

عکس دندان اوردنچر 2
مورد دوم

 

عکس دندان اوردنچر 3
مورد سوم

تفاوت موجود در میان اوردنچر و ایمپلنت

اوردنچر شباهت زیادی به ایمپلنت دارد اما تفاوت هایی میان این روش با ایمپلنت وجود دارد که این تفاوت ها از قبیل زیر هستند:

تفاوت در جنس

اوردنچر از جنس پروتز دندانی ساخته می شود در حالی که ایمپلنت می تواند با متریال متفاوتی همچون: سرامیک، کامپوزیت و … ساخته شود که این موضوع از تفاوت های مهم موجود در میان این روش ها است.

تفاوت در زیبایی و طبیعی بودن دندان ها

اوردنچر در مقایسه با ایمپلنت از میزان زیبایی و طبیعی بودن کمتری برخوردار است. ایمپلنت ظاهر بسیار زیبایی را در دهان ایجاد می کند و از نظر زیبایی شرایط بسیار ایده آلی دارد در حالی که اور دنچر ظاهری همچون دندان مصنوعی را در دهان ایجاد می کند و به همین دلیل معمولا جوانان از این روش استقبال نمی کنند بلکه افراد مسن بیشتر متقاضیان اور دنچر هستند.

تفاوت در هزینه

اوردنچر از هزینه بسیار کمتری در مقایسه با ایمپلنت برخوردار است. هزینه ایمپلنت برای هر یک واحد دندانی بسیار زیاد است و چند میلیون خواهد بود اما اور دنچر برای تمامی دندان ها از هزینه بسیار مقرون به صرفه برخوردار خواهد بود.

تفاوت ثابت و متحرک بودن دندان ها

اوردنچر را می توان به صورت ثابت و یا متحرک مورد استفاده قرار داد. در حالی که ایمپلنت فقط به صورت ثابت قابل استفاده است و زمانی که در داخل دهان قرار می گیرد امکان خارج کردن آن از دهان وجود ندارد.

تفاوت در تعداد دندان ها

اوردنچر باید حتما برای همه دندان های فک استفاده شود و فقط کسانی که تمامی دندان های خود را از دست داده باشند قادر به استفاده از آن هستند. اما ایمپلنت را برای هر تعداد دندان میتوان استفاده کرد. با این وجود کسانی که یک دندان تا تمامی دندان های خود را از دست داده باشند قادر به استفاده از ایمپلنت هستند.

تفاوت در مدت زمان درمان

برای اینکه در روش ایمپلنت به نتیجه دست یابید باید مدت زمان زیادی سپری شود تا روکش بر روی پایه ایمپلنت قرار داده شود. در واقع به مدت 6 ماه زمان نیاز دارید تا روکش ایمپلنت اماده شود و بر روی پایه ایمپلنت نصب شود. اما برای اینکه از اور دنچر استفاده کنید به صبوری کردن در این مدت زمان نیازی نخواهید داشت و در زمان کوتاه تری ترمیم دندان های شما انجام می شود.

کلام پایانی

اوردنچر بر اساس شرایط و ویژگی هایی که به همراه دارد، فقط برای افراد خاصی به عنوان یک روش مناسب شناخته می شود و برای اینکه بتوانید تشخیص دهید تا کاندیدای مناسبی برای این روش هستید یا خیر امکان دریافت راهنمایی از پزشک را نیز خواهید داشت.

در آپریل ایمپلنت میتوانید از روش اوردنچر و یا ایمپلنت برای ترمیم دندان استفاده کنید.

علاوه بر آن میتوانید با پزشکان متخصص ما در این مجموعه صحبت کنید و راهنمایی دریافت نمایید.

لازم به ذکر است که سایر روش های ترمیم دندان و یا جراحی پیوند استخوان نیز در این مرکز برای شما امکان پذیر هستند.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
WhatsApp
تماس با ما

درخواست مشاوره:

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
ارسال دیدگاه
0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
آنچه می خوانید! ...
دکمه بازگشت به بالا