ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی از سال ها قبل به عنوان جایگزینی دائمی و طبیعی دندان های افتاده و از دست رفته مورد استفاده قرار گرفته اند. با این حال، برای درک اینکه چرا ایمپلنت های دندانی بهترین گزینه جایگزین دندان هستند، باید نگاه دقیق تری به هر قسمت از اجزای ایمپلنت دندان داشته باشیم. در این مطلب به بررسی اطلاعاتی درباره اجزای ایمپلنت دندان می پردازیم.

معرفی اجزای ایمپلنت دندان

اجزای ایمپلنت دندان باید با متریال با دوام ساخته شوند تا کیفیت و طول عمر بالاتری داشته باشند. اجزای ایمپلنت دندان شامل موارد زیر است:

فیکسچر

این قطعه یکی از  اجزای ایمپلنت دندان است. فیکسچر، پیچی است که در طی یک عمل جراحی کوتاه با استفاده از جراحی پیشرفته به استخوان فک وارد می شود. این قطعه کمی شبیه ریشه دندان است.  این اجزای ایمپلنت دندان در قطرهای مختلف در دسترس هستند. این جزو از ایمپلنت، یک پیچ کوچک استوانه ای است که در استخوان فک کاشته می شود تا به عنوان یک ریشه دندان مصنوعی عمل کند. این قطعه از ایمپلنت دندان به دلیل ساخته شدن از تیتانیوم دارای سازگاری زیستی بالایی هستند.

وجود این قبیل از اجزای ایمپلنت دندان در قطرهای مختلف این اطمینان را به دندانپزشکان می دهد تا مناسب ترین قطر را برای دندان نیازمند ترمیم انتخاب کنند. به عنوان مثال، ایمپلنت با قطر باریک برای دندان ‌های کوچک ‌تر مانند دندان‌های پیشین مناسب ‌تر است. در حالی که این قطعه با قطر بزرگ‌ تر برای دندان ‌های بزرگ‌ تر مانند مولر مناسب‌ است. برخی از آنها ممکن است 18 میلی‌متر طول داشته باشند. به عنوان مثال، مینی ایمپلنت‌ های دندانی برای استحکام و پایداری بیشتر ستون‌های بلندتری دارند. یک قطعه از ایمپلنت معمولی توخالی است تا بتوان اباتمنت را روی آن متصل کرد.

اباتمنت یا تکیه گاه

اباتمنت یا Abutment (dentistry) یک قطعه کوچک است که بین ایمپلنت و پروتز قرار می گیرد. یک طرف به گونه ای طراحی شده است که در داخل ایمپلنت محکم می شود، در حالی که طرف دیگر برای چسباندن پروتز دندان استفاده می شود. انواع مختلفی از اباتمنت ها با توجه به نوع پروتز استفاده می شود. برخی از اباتمنت ها را نیز می توان در زوایای مختلف قرار داد تا پس از اتصال پروتز ظاهری طبیعی داشته باشند.  اباتمنت قطعه ای است که ایمپلنت دندان را به تاج نهایی متصل می کند. این قطعه می تواند با استفاده از موادی مانند  زیرکونیا، طلا یا مواد دیگر ساخته شود

اباتمنت یا تکیه گاه یکی از اجزای ایمپلنت دندان

پروتز

وقتی صحبت از ایمپلنت های دندانی می شود، پروتز به یک دندان مصنوعی اشاره دارد. پروتز را می توان از مواد مختلفی مانند سرامیک ساخت و آن را در جای خود  ​​یا روی اباتمنت متصل کرد. پروتز دندان بخشی قابل مشاهده از اجزای ایمپلنت دندان است که می تواند تاج دندان، بریج یا پروتز دندان باشد. روکش های دندانی معمولاً به عنوان جایگزین یک دندان یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود که مجاور یکدیگر نیستند.  در حالی که بریج های دندانی معمولاً به عنوان جایگزین دو یا چند دندان از دست رفته مجاور استفاده می شود.

مزایای ایمپلنت

ایمپلنت دندان به دلیل مزایای متعدد به عنوان بهترین روش جایگزین دندان طبیعی محسوب می شود. در این بخش به بررسی مهمترین مزایای ایمپلنت دندان و انتخاب بهترین اجزای ایمپلنت دندان می پردازیم.

گفتار را بهبود می بخشد

برخی از گزینه های جایگزینی دندان، مانند ایمپلنت می توانند روی توانایی شما در تلفظ صحیح کلمات تأثیر بگذارند. افتادن دندان ها می تواند باعث تغییر در  تکلم شود. از آنجایی که ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌ کنند با کاشت ایمپلنت راحت تر و طبیعی تر صحبت می کنید.

مانع از تحلیل استخوان می شود

زمانی که دندان های خود را از دست می دهید، توده استخوانی دندان های شما دچار تحلیل می شود. بنابراین با کاشت ایمپلنت می توانید از تحلیل استخوان جلوگیری کنید.

نوشته های مشابه

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)

از تغییر شکل صورت شما جلوگیری می کند

دندان ها به حمایت از ساختار صورت شما کمک می کند. وقتی دندان ‌های خود را از دست می‌دهید، چهره تان عوض شده و مسن تر دیده می شوید. ایمپلنت‌ های دندانی مانند دندان‌های طبیعی از تغییر شکل صورت جلوگیری می ‌کنند.

با دندان های طبیعی شما مطابقت دارد

ایمپلنت ها در سایز و شکل های بسیار متنوعی ساخته می شوند. دندانپزشک  با شما همکاری می کند تا ایمپلنت هایی طراحی کند که با رنگ دندان های اطراف مطابقت داشته باشد و کاملاً در شکاف قرار گیرد.

کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می بخشد

ایمپلنت‌های دندانی باعث می ‌شوند که لبخند و عملکرد دهان شما طبیعی ‌تر باشد.  پس از کاشت ایمپلنت می توانید انواع غذاها را جویده و بهتر صحبت کنید.

مزایای ایمپلنت

دوام و ماندگاری ایمپلنت و اجزای ایمپلنت دندان

تمام اجزای ایمپلنت دندان باید دوام و استحکام بالایی داشته باشند. اگر به درستی از اجزای ایمپلنت مراقبت کنید ایملپنت سال ها سالم خواهد ماند. ایمپلنت به شکل دندان های طبیعی عمل کرده و پروسه خوردن، نوشیدن و صحبت کردن به بهترین شکل انجام می شود.

انتخاب اجزای ایمپلنت دندان 

انتخاب ایمن‌ ترین و با دوام‌ ترین قطعات ایمپلنت دندان یا dental implant مهم ترین کاری است که هنگام کاشت ایمپلنت باید در نظر بگیرید. اگر ایمپلنت های باکیفیت را انتخاب کنید، سالها برای شما دوام و ماندگاری خواهند داشت. البته، انتخاب انواع ایمپلنت به نظر دندانپزشک نیز بستگی دارد. دندانپزشک بعد از بررسی سلامت لثه، وضعیت دندان ها، میزان بودجه و… نوع ایمپلنت را برای شما تعیین می کند.

کاشت ایمپلنت و اجزای ایمپلنت دندان

در مرکز ایمپلنت آپریل تیمی از دندانپزشکان مجرب فعالیت می کنند. بنابراین، کاشت انواع ایمپلنت توسط متخصصین مجرب را می توانید به ایمپلنت آپریل واگذار کنید. در مرکز ایمپلنت آپریل کاشت انواع ایمپلنت روسی، کره ای، ایتالیایی، آلمانی، سوئدی، ترکیه ای و ایرانی انجام می شود. بنابراین، در صورت داشتن بودجه و شرایط لازم می توانید ایمپلنت با برند دلخواه خود را انتخاب کنید.

به منظور کاشت ایمپلنت های ساخته شده با متریال و قطعات باکیفیت به ایمپلنت آپریل مراجعه کنید. در ایمپلنت آپریل خدماتی مانند کاشت اجزای ایمپلنت دندان به بهترین نحو ارائه می شود. پس با کاشت ایمپلنت در این مرکز دندانپزشکی دیگر لازم نیست که نگران کیفیت و ماندگاری ایمپلنت باشید.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا