شرایط گذاشتن ایمپلنت

آنچه می خوانید! ...

دندان‌های از دست رفته، زیبایی و اعتماد به نفس شما را تحت شعاع قرار داده‌اند؟ ایمپلنت دندان، راه حلی دائمی و ایده‌آل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته است. کاشت ایمپلنت، یک روش درمانی پیچیده و تخصصی است که نیازمند شرایطی خاص در فرد می باشد. به طور کلی، سلامت عمومی و دهان و دندان، کیفیت و تراکم استخوان فک و تعهد بیمار به مراقبت های بعد از کاشت، از جمله مهمترین شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت هستند.

در این مقاله، به بررسی شرایط لازم برای کاشت انواع ایمپلنت دندان می‌پردازیم و اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید تا دریابید که آیا ایمپلنت دندان برای شما مناسب است یا خیر.

مهم ترین شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان

ایمپلنت یا dental implant در برخی شرایط دوام و ماندگاری بالایی ندارد و پروسه کاشت با شکست مواجه می شود. در این بخش به بررسی شرایط برای انجام کاشت انواع ایمپلنت دندان می پردازیم.

1) سلامت لثه

در محافظت از دندان ها، لثه ها نقش مهمی دارند. لثه باعث می شود که ریشه دندان قابل مشاهده نباشید. به علاوه، لثه ها باعث جلوگیری از نفوذ باکتری و میکروب به داخل ریشه دندان یا استخوان فک خواهند شد.

بنابراین، کاندیدهای مناسب کاشت ایمپنت افرادی هستند که لثه های سالمی دارند. اگر با مشکل تحلیل لثه و بیماری های مرتبط با لثه مواجه شده اید، کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت نیستید.

اما در صورتی که قصد دارید اطلاعات بیشتری کسب کنید به مقاله ایمپلنت برای لثه تحلیل رفته مراجعه کنید.

2) تعداد دندان های از دست رفته

از ایمپلنت های دندانی می توان برای جایگزینی یک دندان یا چند دندان استفاده کرد. اگر چندین دندان از دست رفته دارید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای بریج ها یا پروتزهای متکی به ایمپلنت باشید. دندانپزشک شما می تواند به شما در تعیین بهترین راه حل برای نیازهای خاص خود کمک کند.

3) تعهد به رعایت بهداشت دهان و دندان

اگر به بهداشت دهان و دندان اهمیت نمی دهید کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت نیستید. مسواک زدن به صورت مرتب، استفاده از نخ دندان و دهانشویه یا در حالت کلی مراقبت های بعد از ایمپلنت دندان کارهایی است که باید برای مراقبت از دندان ها انجام دهید. اگر جزو افرادی هستید که بهداشت دهان برای شما مهم نیست، به شما کاشت ایمپلنت را پیشنهاد نمی کنیم.

4) تراکم استخوان کافی

یکی از شروط دیگر کاشت ایمپلنت، داشتن تراکم استخوانی کافی است. به منظور جوش خوردن پایه ایمپلنت در داخل فک، باید میزان تراکم بافت استخوان فک بالا باشد.

تراکم بالا استخوان فک باعث می شود که ایمپلنت به پایه متصل شده و جوش بخورد. اگر ساختار استخوانی وجود نداشته باشد، کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت دندان نیستید. از دست دادن ‏استخوان به دلایل مختلفی از جمله پوکی استخوان و بیماری لثه رخ می دهد. این مشکلات می‌تواند منجر به ‏تحلیل رفتن استخوان ‌های دهان شود‎.‎

در صورت پایین بودن میزان تراکم استخوان فک، پایه ایمپلنت توسط استخوان فک محافظت نمی شود. در نتیجه احتمال بروز آسیب دیدگی فک نیز افزایش پیدا می کند. به همین دلایل، اگر قصد انجام ایمپلنت را دارید باید توسط دندانپزشک بررسی شود که کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید یا خیر؟

در صورتیکه مشخص شود دارای تراکم استخوانی پایین هستید باید قبل از ایمپلنت جراحی پیوند استخوان برای ایمپلنت صورت بگیرد. پس از جراحی پیوند استخوان، دندانپزشک تعیین می کند که چه زمانی کاشت ایمپلنت را انجام دهید.

کاندیدهای مناسب واجد شرایط برای انجام ایمپلنت دندان

5) نداشتن مشکل دندان قروچه

آیا شب ها دندان های خود را فشار می دهید و دندان قروچه دارید؟ این عمل ساییدن و فشردن دندان ها در هنگام خواب یا استرس می تواند برای لثه ها، دندان ها و فک مضر باشد. دندانپزشک پس از پرسیدن علائم دندان قروچه مشخص می کند که کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید یا خیر.

6) شرایط سنی بالای 18 سال

سن مناسب کاشت ایمپلنت دندان بالای 18 سال است. متأسفانه، کودکان و نوجوانان واجد شرایط کاشت دندان نیستند زیرا هنوز به طور کامل رشد نکرده اند. رشد کامل عامل موفقیت پروسه کاشت ایمپلنت است. معمولاً دختران در سن 16 و پسرات در 18 سالگی به صورت کامل رشد می کنند.

از آنجایی که ایمپلنت های دندانی به یک پایه محکم نیاز دارند، هرگونه تغییر در شکل یا اندازه فک در آینده می تواند برای موفقیت ایمپلنت فاجعه بار باشد. به همین دلیل، اغلب دندانپزشکان از کاشت ایمپلنت برای بیماران زیر 18 سال خودداری می کنند. با این حال، دندانپزشکان ممکن است پس از تجزیه و تحلیل سطح رشد فک، در موردی استثنا قائل شوند.
بزرگسالان محدودیتی برای کاشت ایمپلنت ندارند. تا زمانی که بیمار فاکتورهای خطر قابل توجهی نداشته و فک سالمی داشته باشد، انجام کاشت ایمپلنت امکان پذیر است.

این افراد شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت را ندارند!!

چه افرادی نمی توانند ایمپلنت کنند؟ در ادامه به چند مورد مهم اشاره می کنیم:

1. افراد باردار: به دلیل تغییرات هورمونی و خطر ابتلا به عفونت، ایمپلنت در دوران بارداری ممنوع است.

2. افراد دیابتی: در صورت عدم کنترل قند خون، خطر عفونت و عدم موفقیت ایمپلنت افزایش می‌یابد.

3. افراد سیگاری: به دلیل نقص در سیستم ایمنی و خونرسانی، احتمال شکست ایمپلنت در افراد سیگاری بیشتر است.

4. افراد مبتلا به پوکی استخوان: تراکم کم استخوان، خطر عدم جوش خوردن ایمپلنت را افزایش می‌دهد.

5. افراد مبتلا به سرطان: در حین شیمی‌درمانی یا پرتودرمانی، انجام ایمپلنت ممنوع است.

6. افراد با بیماری لثه فعال: لثه‌های عفونی و ملتهب، احتمال موفقیت ایمپلنت را کاهش می‌دهند.

7. افراد با اختلالات لخته شدن خون: به دلیل خطر خونریزی، ایمپلنت برای این افراد مناسب نیست.

نکته: این موارد کلی هستند و برای تشخیص قطعی، باید توسط دندانپزشک معاینه شوید.

شرایط برای انجام ایمپلنت دندان

دندان‌های از دست رفته، پایان لبخند زیبا نیستند!

حتی اگر ایمپلنت برای شما مناسب نیست و به هر دلیلی نمی توانید با انجام مراحل ایمپلنت زیبایی چهره تان را بازگردانید، نگران نباشید. راه‌های مختلفی برای بازگرداندن لبخندتان وجود دارد. ما در کنار شما هستیم تا بهترین راه‌حل را برایتان پیدا کنیم.

بریج دندان: برای جایگزینی یک دندان از دست رفته ایده‌آل است. به دو دندان مجاور تکیه می‌کند و جای خالی را پر می‌کند. نیاز به تراشیدن کمی از دندان‌های مجاور دارد. لبخند شما را به زیبایی باز می‌گرداند و از مشکلات دهان و دندان در آینده جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

اگر قصد کاشت ایمپلنت را دارید باید شرایط لازم برای انجام ایملپنت را داشته باشید. سلامت لثه، سن بالای 18 سال، داشتن استخوان کافی، عدم ابتلا به بیماری های مختلف از شروط لازم برای کاشت ایمپلنت است. در جلسه معاینه توسط دندانپزشک پس از انجام آزمایشات و تصویربرداری های مختلف مشخص می شود که کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت هستید یا خیر. بنابراین، به منظور بررسی واجد شرایط بودن برای کاشت ایمپلنت می توانید به مرکز ایمپلنت آپریل مراجعه کرده تا توسط بهترین متخصصان معاینه شوید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)

ارسال دیدگاه
0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاظم
11 ماه قبل

سلام وقت شما بخیر
من عادت دارم شب ها دندان هایم را به هم میسابم و خیلی تلاش کردم تا ترک کنم ولی موفق نبودم کامل
آیا راهی هست که ایمپلنت دندان انجام دهم؟ یا حتما باید از متخصص ایمپلنت بپرسم؟
ممنون میشوم به سوالم پاسخ دهید

زهره محمدی جهان
مدیر
پاسخ به  کاظم
11 ماه قبل

سلام لطفا برای مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید

آنچه می خوانید! ...
بیشتر بخوانید ...