جراحی دهان و دندان

عوارض و معایب سینوس لیفت

عوارض و معایب سینوس لیفت

آیا با عمل سینوس لیفت آشنایی دارید؟ با خواندن این مطلب با این جراحی و عوارض و معایب سینوس لیفت بیشتر آشنا می شوید. اگر قصد کاشت ایمپلنت و جراحی سینوس لیفت را دارید، خواندن این مطلب را از دست ندهید.

سینوس لیفت چیست؟

هنگامی که به کاشت ایمپلنت نیاز دارید، احتمالاً سینوس لیفت قبل از جراحی صورت می گیرد. این روش جراحی با افزودن استخوان به فضای بین مولر و پرمولر، حجم استخوان را افزایش می دهد. در طول جراحی، غشای سینوس به سمت بالا حرکت می کند تا جایی برای استخوان باز شود.

عوارض سینوس لیفت

سینوس لیفت جزو روش های جراحی است که با معایبی نیز همراه است. قبل از انجام جراحی سینوس لیفت باید از عوارض عمل اطلاع داشته باشید. معایب و عوارض سینوس لیفت شامل موارد زیر است.

سوراخ شدن غشاء سینوس

از متداول ترین معایب سینوس لیفت می توان به سوراخ شدن غشاء سینوس اشاره کرد. البته این عارضه نادر است. غشاء سینوس وقتی سوراخ می شود که جراح عمل سینوس لیفت را به خوبی انجام نمی دهد.

عفونت سینوسی

یکی از رایج ترین عمل های سینوس لیفت، بروز عفونت های سینوسی است. پس از عمل، برخی از افراد این عارضه را تجربه می کنند. شما می توانید این عارضه را درمان کنید. از روش های درمان عفونت سینوسی ناشی از جراحی سینوس لیفت می توان به مصرف داروهای مسکن اشاره کرد.

تغییر رنگ پوست زیر چشم

یکی از عوارض سینوس لیفت، تغییر رنگ پوست زیر چشم است. این عارضه معمولاً در برخی از بیماران قابل مشاهده است. آسیب به عروق خونی حین جراحی سینوس لیفت می تواند باعث بروز این عارضه شود. بنابراین، تبحر جراح دندانپزشک در جلوگیری از بروز این عارضه نقش دارد. با آسیب به عروق خونی و تشکیل لخته خون در صورت، زیر چشم دچار کبودی می شود. بنابراین، اگر با عارضه تغییر رنگ پوست زیر چشم پس از سینوس لیفت مواجه شدید، نگران نباشید. این علامت پس از مدت کوتاهی با مصرف داروها و استفاده از کمپرس رفع می شود.

شکست جراحی سینوس لیفت

یکی از عوارض عمل سینوس لیفت، شکست پروسه جراحی است. شکست جراحی سینوس لیفت وقتی رخ می دهد که به دندانپزشکان حرفه ای مراجعه نمی کنید. بنابراین، هنگام انتخاب جراح سینوس لیفت به کلینیک مورد نظر و تخصص دندانپزشک توجه داشته باشید.


چرا ممکن است به سینوس لیفت نیاز داشته باشید؟

به چند دلیل ممکن است که به لیفت سینوس نیاز داشته باشید. برخی از این دلایل شامل موارد زیر است:

از دست دادن دندان

دندان های شما بیشتر از جویدن غذا انجام می دهند، بلکه از استخوان فک شما نیز حمایت می کنند. از دست دادن دندان می تواند به مرور زمان منجر به زوال استخوان شود. اگر مدت ها پیش دندانی را از دست داده اید، ضخامت استخوان بین سینوس ممکن است تغییر کرده باشد. در چنین سناریویی، ممکن است برای افزایش توده استخوانی قبل از نصب ایمپلنت دندان نیاز به لیفت سینوس داشته باشید.

پوسیدگی دندان درمان نشده

اگر پوسیدگی دندان درمان نشده باشد به استخوان سرایت می کند. این پوسیدگی در نهایت استخوان را ضعیف می کند و باعث شکست کاشت ایمپلنت می شود. قبل از کاشت ایمپلنت استخوان باید استحکام زیادی داشته باشد. به همین دلیل، جراحی لیفت سینوس قبل از کاشت ایمپلنت دندان مورد نیاز است.

بیماری پریودنتال

بیماران دارای عارضه پریودنتال ممکن است که قبل از ایمپلنت نیاز به لیفت سینوس داشته باشند. این بیماری فک ‌ها را تحت تأثیر قرار داده و باعث از بین رفتن استخوان می شود. به همین دلیل دندانپزشکان به افراد دارای بیماری پریودنتال، جراحی سینوس قبل از کاشت دندان را پیشنهاد می کنند.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت سینوس

پس از این لیفت سینوس، متخصص دندانپزشکی دستورالعمل هایی را برای تسریع روند بهبودی ارائه می دهد. پس از جراحی ممکمن است که عوارض جانبی مانند تورم و خونریزی را تجربه کنید. با این حال، این علائم به ندرت چند روز طول می کشد. به منظور بهبودی سریع و موفقیت آمیز، پزشک ممکن است به شما موارد زیر را توصیه کند:

  • سیگار نکشید، چون این کار زمان بهبودی را طولانی می کند.
  • از مسواک زدن برای مدت زمان مشخص پس از جراحی خودداری کنید.
  • از عطسه کردن خودداری کنید.
  • از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نکنید.
  • برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک مصرف کنید.
  • برای تسکین درد از مسکن استفاده کنید.

چه مدت طول می کشد تا لیفت سینوس به طور کامل بهبود پیدا کند؟

بهبودی کامل پس از جراحی لیفت سینوس حداقل 6 ماه طول می کشد. در این مدت سینوس بهبود پیدا می کند و استخوان برای کاشت دندان قوی می شود. هر چند این روند کند به نظر می رسد، اما مزایای طولانی مدتی دارد.

عوارض و معایب سینوس لیفت

هزینه لیفت سینوس

هزینه ​​ لیفت سینوس با توجه به پیچیدگی عمل می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند.  اگر مواد بیشتری برای پیوند استخوان نیاز باشد، هزینه لیفت سینوس معمولاً بیشتر است. شما می توانید با مراجعه حضوری به مطب جراح دهان و دندان از هزینه لیفت سینوس مطلع شوید.

آیا جراحی سینوس لیفت خطراتی دارد؟

هر جراحی با خطرات خاصی همراه است. اگر عمل جراحی توسط جراح پریودنتال مجرب صورت بگیرد، خطرات لیفت سینوس کاهش پیدا می کند. مهم ترین خطر این جراحی، احتمال سوراخ شدن یا پارگی غشای سینوس است. با این حال، اگر این اتفاق بیفتد، بلافاصله ترمیم خواهد شد. خطر دیگر جراحی سینوس، عفونت سینوسی است. با این حال، با مصرف دارو احتمال پیشگیری از این عوارض وجود دارد.

سخن آخر

بسیاری از افراد قبل از انجام هر پروسه جراحی به دنبال کسب اطلاعاتی درباره عوارض و مضرات آن هستند. با آشنایی با این عوارض بهتر تصمیم می گیرید که عمل را انجام دهید یا خیر. در این مطلب سعی کرده ایم که اطلاعات کاربردی درباره لیفت سینوس و عوارض آن در اختیارتان بگذاریم. البته در جلسه معاینه، دندانپزشک اطلاعات لازم درباره مضرات سینوس لیفت را به شما ارائه می دهد. متخصصان ایمپلنت آپریل قبل از کاشت ایمپلنت در صورت نیاز به بیماران انجام جراحی سینوس لیفت را پیشنهاد می کنند. در این صورت کاشت ایمپلنت پس از لیفت سینوس با موفقیت انجام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا