ایمپلنت دندان

ایمپلنت ثابت و متحرک

همانطور که میدانید، ایمپلنت دندان جزو موثرترین روشهای جایگزین دندانهای از دست رفته می باشد. ایمپلنتهای دندان در میان قسمت خالی بین دندانها قرار گرفته و باعث بروز مشکلی در دندانهای مجاور نمی شوند. ایمپلنت در انواع ثابت و متحرک وجود دارد. در این مقاله به بررسی اطلاعاتی درباره ی ایمپلنت ثابت و متحرک می پردازیم.

انواع ایمپلنت

ایمپلنت ها به صورت کلی دارای دو  نوع متحرک و ثابت هستند. از تفاوت های مهم این دو نوع ایمپلنت می توان به متحرک و ثابت بودن آنها اشاره کرد. ایمپلنتهای متحرک را می توان به راحتی از داخل دهان بیرون آورد. اما امکان خارج کردن و جابه جایی ایمپلنت های ثابت وجود ندارد.

ایمپلنت ثابت

یکی از بهترین روشهای کاشت ایمپلنت وجایگزین دندانهای از دست رفته، ایمپلنت ثابت است. ایمپلنت ثابت از انواع ایمپلنت است که دارای پایه های مستحکمی می باشد. این پایه های ثابت در داخل استخوان فک قرار گرفته و به عنوان ریشه ی دندان عمل می کنند. سپس پس از قرار گرفتن ایمپلنت ثابت در استخوان فک و جوش خوردن در بین لثه، تاج ایمپلنت روی آن قرار خواهد گرفت. روش ایمپلنت ثابت به دندانهای طبیعی فرد شباهت های بیشتری دارد. بنابراین، ظاهر دندانها و طرح لبخند فرد نیز زیباتر می شود. بیشتر دندانپزشکان روش ایمپلنت ثابت را به بیماران پیشنهاد می کنند.

ایمپلنت متحرک

به منظور استفاده از ایمپلنت متحرک باید دندانهای مجاور تراشیده شده و بعد ایمپلنت روی آنها نصب شود. معمولاً از چسب پروتز برای چسباندن ایمپلنت روی دندان و لثه استفاده می شود. این روش نسبت به روش ایمپلنت ثابت طرفداران کمتری دارد. بنابراین، دندانپزشکان به ندرت کاشت ایمپلنت متحرک را به بیماران توصیه می کنند.

تفاوت ایمپلنت ثابت و متحرک

ایمپلنت ثابت و متحرک با یکدیگر تفاوت هایی دارند. یکی از تفاوت های ایملپنت ثابت و متحرک از نظر میزان استحکام می باشد. ایمپلنت های ثابت از بروز مشکل تحلیل رفتگی استخوان فک جلوگیری می کنند. به منظور کسب آگاهی بیشتر درباره ی تفاوت های ایمپلنت ثابت و متحرک، بخش دیگر این مقاله که مرتبط با مزایای ایمپلنت است را مطالعه کنید.

مزایای روش کاشت ایمپلنت ثابت

ایمپلنت ثابت یکی از انواع رایج ایمپلنت است که مزایایی نیز به همراه دارد. مزایای روش کاشت ایمپلنت ثابت عبارتند از:

نوشته های مشابه
 • عدم ایجاد تغییر در تکلم: ایمپلنت های ثابت به دلیل اینکه در دهان تکان نمی خورند باعث بروز مشکل در حرف زدن فرد نیز نمیشوند. بنابراین در صورت استفاده از ایمپلنت ثابت، تغییری در تکلم فرد ایجاد نمی شود.
 • عدم بروز مشکل در خوردن غذا: استفاده از ایمپلنت های ثابت باعث مشکل در جویدن و هضم غذا نمی شود. بنابراین، اگر در جویدن غذا مشکل ‏دارید، انتخاب ایمپلنت ثابت بهترین گزینه برای شما است.‏
 • نظافت راحت تر: ایمپلنت های ثابت را می توان به راحتی با مسواک یا نخ دندان تمیز کرد. نحوه ی تمیز کردن و نظافت ایمپلنت های ثابت تفاوتی با دندانهای طبیعی تان ندارد.
 • دارای ماندگاری و دوام زیاد: در صورتیکه به بهداشت دهان و دندان توجه کنید، ایمپلنت های ثابت دوام و ماندگاری بالاتری دارند. ‏شما می توانید در صورت رعایت بهداشت به مدت سالهای متوالی از ایمپلنت ثابت استفاده کنید.
 • دارای استحکام بیشتر: روش ایمپلنت ثابت نسبت به روش متحرک دارای میزان استحکام بیشتری است.

مزایای روش کاشت ایمپلنت متحرک

ایمپلنت دندان متحرک نیز مانند ایمپلنت ثابت مزایایی دارد. مزایای ایمپلنت متحرک عبارتست از:‏

 • هزینه ی ایمپلنت متحرک کمتر از ایمپلنت ثابت است.‏
 • میزان درد و خونریزی پس از استفاده از ایمپلنت متحرک کمتر است.‏
 • از ایمپلنت متحرک می توان به عنوان جایگزین تمام دندان های از دست رفته استفاده کرد.‏
 • میزان ماندگاری و طول عمر ایمپلنت های متحرک زیاد است.‏
مراقبت های پس از کاشت ایمپلنت ثابت و متحرک

هنگام استفاده از ایمپلنت باید نکات مراقبتی را در نظر بگیرید. مراقبت های پس از ایمپلنت ثابت و متحرک عبارتند از:

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
 • پس از کاشت ایمپلنت ثابت و متحرک باید به منظور تسکین درد داروهای تجویز شده توسط دندانپزشک را مصرف کنید.
 • پس از کاشت ایمپلنت به منظور کاهش تاثیرات بی حسی باید تا چند روز استراحت کنید.
 • تا چند روز پس از کاشت ایمپلنت ثابت و متحرک باید مصرف غذاهای نرم را در برنامه غذایی تان بگنجانید.
 • بعد از کاشت ایمپلنت های ثابت و متحرک نباید تا چند روز نوشیدنی های داغ مصرف کنید.
 • به منظور ماندگاری و دوام ایمپلنت ثابت و متحرک باید بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت کنید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به صورت روزانه را فراموش نکنید.
بهترین مرکز برای کاشت ایمپلنت ثابت و متحرک

به منظور کاشت ایمپلنت های ثابت و متحرک به بهترین نحو باید در انتخاب مرکز دندانپزشکی دقت لازم را داشته باشید. یکی از بهترین مراکز دندانپزشکی واقع در تهران، ایمپلنت آپریل است. در مرکز ایمپلنت آپریل خدماتی از قبیل ایمپلنت ثابت و متحرک با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن به بیماران ارائه می شود. شما می توانید با مراجعه به ایمپلنت آپریل، خدمات دندانپزشکی را با بالاترین کیفیت دریافت کنید. هزینه ایمپلنت ثابت و متحرک در ایمپلنت آپریل براساس عوامل مختلفی تعیین می شود. دندانپزشک در جلسه معاینه پس از بررسی و معاینات لازم و انتخاب نوع ایمپلنت ثابت یا متحرک، شما را از هزینه ها مطلع می کند.

سخن آخر

ایمپلنت های ثابت و متحرک دارای مزایا و کاربردهایی هستند. دندانپزشکان پس از انجام معاینات لازم ‏نوع ‏ایمپلنت را برای فرد مشخص می کنند. با توجه به وضعیت دهان و دندان بیمار و نوع آسیب دندان، دندانپزشک نوع ایمپلنت را تعیین می کند. از مزایای پروتز ثابت می توان به دوام، استحکام، ماندگاری بالا اشاره کرد. ایمپلنت های ثابت باعث بروز مشکل در جویدن یا ایجاد تغییر در تکلم نمی شوند. پروتزهای متحرک در مقایسه یا پروتزهای ثابت هزینه ی بیشتری دارند. پروتزهای متحرک را می توان هر موقع خواستید از داخل دهان خارج کرده و تمیز کنید. در صورتیکه قصد استفاده از ایمپلنت ثابت یا متحرک را دارید، می توانید به مرکز ایمپلنت آپریل مراجعه کنید. مرکز ایمپلنت آپریل جزو شناخته شده ترین مراکز ارائه دهنده خدمات کاشت ایمپلنت ثابت و متحرک با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت است.

 

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا