هزینه دندانپزشکی کودکان در سال 1402

هزینه دندانپزشکی کودکان

آنچه می خوانید! ...

هزینه دندانپزشکی کودکان در سال ۱۴۰۲ با توجه به موارد مختلفی تعیین می شود. بهترین سن برای مراجعه کودکان به دندانپزشک، پیش از یک سالگی است؛ زیرا در این سن سلامت دهان و دندان کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد. دندانپزشک های اطفال می توانند از رویش اولین دندان های شیری تا آخرین دندان های دائمی با فرزندان شما همراه باشند.

اگر به دنبال اطلاعات بیشتری در زمینه خدمات دندانپزشکی کودکان نظیر ارتودونسی، ترمیم دندان ، عصب کشی و غیره هستید در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا راهنمایی های لازم را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم‌.

خدمات دندانپزشکی کودکان

یک دندانپزشک کودک مانند یک دندانپزشک عمومی، تمامی خدماتی را که لازم است برای سلامت دندان ها صورت بگیرد را در پیش می گیرد. به طور کلی خدمات دندانپزشکی کودکان شامل موارد زیر می شود:

 • ترمیم و پر کردن دندان
 • فلووراید تراپی
 • کشیدن دندان
 • پالپوتومی یا عصب کشی
 • ارتودنسی
 • فیشور سیلانت
 • استریپ دندان
 • بند و لوپ دندان
 • روکش کردن دندان

حتما سعی کنید کودکان خود را برای تضمین سلامت دندان ها، نزد دندانپزشک اطفال ببرید؛ زیرا دندانپزشک های عمومی دارای تخصص و تجربه لازم در حوزه دندان های کودک و اطفال نبوده و ممکن است کودک را با آسیب های بیشتر رو به رو کنند‌‌. 

ترمیم دندان های شیری

دندان های شیری کودکان نسبت به دندان های دائمی، مینای ضعیف تری دارند و همین مسئله در کنار برخی موارد موثر دیگر باعث پوسیدگی آن ها می شود. اگر کودک شما به خوراکی های شیرین علاقه مند است و یا در مسواک زدن تنبلی می کند شما خیلی زود به یک دندانپزشک اطفال نیاز پیدا می کنید‌‌. در این شرایط دندانپزشک کودک پوسیدگی ها را از بین می برد و دندان شیری را ترمیم می کند تا از شدت بیشتر پوسیدگی در آن جلوگیری کند‌‌.

فوق تخصص دندانپزشکی کودکان
فوق تخصص دندانپزشکی کودکان

فلووراید تراپی

فلووراید ماده ای معدنی است که استفاده از آن برای دندان ها بسیار مفید است. خدمات فلووراید تراپی برای کودکان حتما باید با نظر دندانپزشک انجام شود اما به طور معمول سن مناسب آن 3 تا 14 سالگی است‌. در ادامه برخی از مزایای فلووراید تراپی را برای شما آورده ایم:

 • باعث محافظت از دندان های شیری می شود و دندان های دائمی تازه جوانه زده را نیز مستحکم می کند.
 • از پوسیدگی دندان های شیری و دائمی در کودکان جلوگیری می کند‌.
 • فلووراید باعث جذب کلسیم و فسفات می شود و با این عمل خود به تقویت مینای دندان می پردازد.
 • دندان ها را در مقابل باکتری های مضر مقاوم می کند و از دندان درد، بیماری های لثه و … جلوگیری می کند.

⇐ این مقاله را از دست ندهید: ایمپلنت برای کودکان انجام می شود؟


در برخی مواقع کودکان می توانند با تایید دندانپزشک خود از دهانشویه های حاوی فلووراید استفاده کنند تا سلامت دندان های خود را تضمین کنند.

کشیدن دندان کودکان

معمولا کشیدن دندان های شیری یا دائمی در زمانی اتفاق می افتد که هیچ راه حل درمانی وجود نداشته باشد. به عنوان مثال اگر یک دندان شیری پوسیدگی فوق العاده شدیدی داشته باشد یا در زمان مناسب خود افتاده نباشد، باید حتما کشیده شود. کشیدن دندان کودکان معمولا در شرایط زیر اتفاق می افتد:

 • نکروز ریشه که توسط متخصص درمان ریشه دندان انجام می شود
 • بیماری های لثه
 • دندان های نهفته
 • آسیب دیدن در اثر ضربه
 • ایجاد مشکلات زیبایی
 • ایجاد بی نظمی در دندان ها
 • و دیگر موارد

همچنین کشیدن دندان در کودکان به 2 روش بیهوشی و بدون بیهوشی انجام می شود. معمولا از روش بیهوشی برای کودکانی استفاده می کنند که سن کمی دارند و در رفتار های خود دچار مشکل هستند.

عصب کشی دندان دائمی

پس از سن 6 تا 7 سالگی دندان های دائمی کودکان با دندان های شیری جایگزین می شوند. دندان های دائمی نیز مانند دندان های شیری نیاز به مراقبت دارند و اگر به آن ها رسیدگی نشود، دچار خرابی می شوند. اگر علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید، بهتر است هر چه زودتر به یک دندانپزشک اطفال مراجعه کنید:

 • لق شدن دندان ها بدون دلیل
 • بروز پوسیدگی در دندان ها
 • قرمزی و تورم اطراف دندان
 • بروز حساسیت های دمایی نسبت به خوراکی ها
 • احساس مداوم درد به خصوص در شب

پس از انجام عصب کشی، درد دندان متوقف می شود و کودک می تواند به راحتی مانند گذشته از خوردن غذا ها و نوشیدنی ها لذت ببرد؛ اما باید با ملایمت بیشتری نسبت به آن برخورد شود.

ارتودنسی

ارتودنسی توسط متخصصین ارتودونسی انجام می شود. این خدمات به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در نهایت باعث از بین رفتن ناهنجاری ها و هماهنگ شدن دندان ها می شوند. اگر متوجه کوچک ترین ناهماهنگی در دندان های فرزند خود شده اید، بهتر است به یک متخصص مراجعه کنید تا با تایید ایشان خدمات ارتودونسی انجام شود؛ زیرا این عملیات هر چه در سن پایین تری انجام شود، برای کودک بهتر است.

ارتودنسی فواید بسیار زیادی دارد اما مهم ترین این فواید اعتماد به نفس کودکان است؛ زیرا کودکان با داشتن دندان هایی صاف راحت تر لبخند می زنند و مورد تمسخر قرار نمی گیرند.

همچنین از دیگر فواید ارتودونسی می توان به راحت تر مسواک زدن، راحت تر حرف زدن و حتی راحت تر جویدن غذا اشاره کرد که همه این موارد بسیار مهم و حیاتی هستند.

فیشور سیلانت

حتما تا به حال نام خدمات فیشور سیلانت یا شیار پوش را شنیده اید! این خدمات متخص کودکان 6 تا 12 ساله است؛ زیرا در این سن دندان های شیری آسیا و دائمی جدید دارای شیار هایی در سطح خود هستند. در شیار های این دندان ها خرده غذا ها گیر می کنند و با گذشت زمان همین خرده غذا ها دندان ها را دچار مشکلاتی نظیر پوسیدگی می کنند‌.

جالب است بدانید که تعداد این شیار ها بسیار زیاد است به همین دلیل حتی نخ دندان و مسواک زدن هم چاره ساز نیست‌. در چنین شرایطی دندانپزشک ها این شیار ها را با استفاده از موادی مخصوص به رنگ دندان ها پر می کنند تا دیگر خرده غذا در بین آن ها قرار نگیرد و باعث بروز مشکل نشود.

دندانپزشکی کودکان
دندانپزشکی کودکان

روکش دندان شیری

برخی از افراد روکش زیبایی دندان های شیری را بی اهمیت می دانند و تصور می کنند چون که این دندان ها دائمی نیستند نیازی به روکش کردن ندارند، اما این تصور کاملا اشتباه است.

دندان های شیری نسبت به دندان های دائمی ساختار بسیار ضعیف تری دارند و اگر دچار کوچکترین پوسیدگی شوند، این پوسیدگی به سرعت در بین دیگر دندان ها جریان پیدا می کند؛ به همین دلیل در مواردی از این دست لازم است دندان پوسیده روکش شود تا از دندان های دیگر محافظت شود.

همچنین روکش کردن دندان های شیری در رشد عضلات فک کودک، آسان تر کردن جویدن غذا، جلوگیری از عفونت لثه و دیگر موارد تاثیر گذار است؛ پس نباید اهمیت آن را نادیده گرفت.


⇐ این مقاله را از دست ندهید: ایمپلنت دندان فوری


از چه موادی برای پر کردن دندان کودکان استفاده می کنند؟

پر کردن دندان های کودکان با اهداف از بین بردن پوسیدگی ها، حذف حساسیت های دمایی و ترمیم شکستگی ها انجام می شود. معمولا دندانپزشک برای پر کردن دندان ها از موادی مانند آمالگام، طلا، کامپوزیت و پرسلین استفاده می کند که هر کدام از آن ها ویژگی های مختص به خود را دارا هستند. در ادامه به توضیح مختصر هر کدام از این مواد پرداخته ایم:

آمالگام

آمالگام ترکیبی از مس، جیوه، نقره و قلع است. قیمت مقرون به صرفه ای دارد اما بسیار قوی است.

طلا

در برخی مواقع از ترکیب طلا با سایر فلز های دیگر برای پر کردن دندان های دائمی استفاده می شود. طلا قیمت زیاد و ماندگاری بالایی دارد.

کامپوزیت

کامپوزیت دندان بهترین روش پر کردن دندان است؛ زیرا قیمت آن مناسب است و رنگ آن کاملا مشابه دیگر دندان ها سفید است.

پرسلین

پرسلین همان سرامیک است؛ این ماده نیز مانند کامپوزیت کاملا مشابه رنگ دندان های طبیعی است ولی قیمت بالاتری دارد.

عوامل تاثیر گذار در هزینه دندانپزشکی کودکان

هزینه دریافتی کلینیک های دندانپزشکی کودکان می تواند با توجه به نوع خدمات، متفاوت باشد. به عنوان مثال هزینه کشیدن دندان معمولا کمتر از هزینه عصب کشی و هزینه جرم گیری است.

هزینه دندانپزشکی کودکان با بیهوشی
هزینه دندانپزشکی کودکان با بیهوشی

 

به طور کلی مهم ترین خدمات دندانپزشکی کودک شامل: ترمیم دندان، عصب کشی، روکش، ارتودونسی، کشیدن و فیشور سیلانت می شوند و هر کدام تعرفه خاص خود را دارا هستند‌‌. پیشنهاد می شود زمان مراجعه هر کودک به دندانپزشک حدود 2 بار در سال باشد تا بتوانیم از صرف هزینه های بالاتر جلوگیری کنیم و همچنین به شکل بهتری سلامت دهان و دندان کودکان خود را حفظ نماییم.

سخن پایانی

در این مطلب در خصوص هزینه دندانپزشکی کودکان در سال ۱۴۰۲ به بیان نکاتی مهم پرداختیم. حتما سعی کنید کودکان خود را هر 6 ماه یک بار نزد دندانپزشک اطفال ببرید تا از سلامت دندان ها اطمینان حاصل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دندانپزشکی کودکان می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Telegram
درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)

آنچه می خوانید! ...
ارسال دیدگاه
0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بیشتر بخوانید ...